субота, 12 січня 2019 р.

Моя історія новорічних іграшок, фотозвіт 2010-18 рр.


Тривають свята, і я хочу розповісти ще одну історію "під ялиночку", яка продовжить тему новорічного декору. На початку минулого року я виклала у FB фотозвіт, у якому кожного дня показувала по одній з робіт, створених у попередніх роках до новорічних свят. Мені було цікаво зібрати всі тематичні роботи - інтер'єрні та ялинкові прикраси і іграшки, виготовлені в різних техніках але на спільну новорічну тематику з 2010 по 2018 роки.

 


    Тоді надихало не лише бажання повихвалятися, але і прагнення якимось чином навести лад у своїх фотоархівах. Упорядкування фото це болісна тема, бо скільки не намагайся їх вчасно сортувати і обробляти, все одно хаос бере реванш! З "побутовими" фото все більш-менш нормально; я їх сортую за роками, а далі розкладаю по теках названих за місцем, подією або головними героями зйомки.

    З рукодільними фото все складніше; викладати їх в папку з роком виявилось недоцільним через нерзучність пошуку конкретних робіт. Була створена папка "Хендмейд", а в ній розділи - вишивка, декупаж, іграшки. Але тут зявилася проблема - одні й ті ж роботи треба сортувати по різних критеріях - наприклад по предметам, технікам, чи тематиці. Для майстер класів потрібні серії фото робіт на стадіях виконання, для презентацій - портфоліо з готових робіт. У підсумку теки множаться, деякі файли дублюються, інші зникають невідомо куди. Під час збирання матеріалу для фотозвіту я не завжди легко знаходила потрібні картинки, деякі довелося шукати в інеті або у друзів. Багатьох речей нині у мене вже нема, а загубити фото було б дуже шкода. Тому я планую систематизувати свої роботи в блозі, і почну з новорічних іграшок.

    Чому саме новорічні іграшки? Якщо скажу, що Новий рік для мене з дитинства був і залишається найчарівнішим святом, це буде банально, але правдиво. Безліч людей, якщо їх запитати з чим  в їх уяві повязаний НР, скажуть, що з очікуванням дива. Причому скажуть не тільки діти. Особисто для мене новорічне диво наставало в той час, коли з антресолів зявлялися коробки з ялинковими іграшками, чудовими скарбами, з якими ми не бачилися цілий рік! Так що для мене суть свята насамперед в гарно прикрашеній ялинці, в польоті уяви при розгляданні іграшок, і казкових історіях які ти про них вигадуєш. Ті іграшки з дитинства є і донині. Вони стали основою колекції, що невпинно зростає як за рахунок прикрас куплених або дарованих, так і зроблених особисто.






Скляні німецькі іграшки з нашої сімейної колекції; 60-70 роки 20 сторіччя.











А на цьому фото  - новіші, 80-х років.











     Хоча вишиваю та шию давно, виготовленням і оздобленням предметів декору я зайнялась лише кілька років тому. Оскільки зацікавлення викликали різні техники, роботи в результаті виявлялись різними, але створеними з однією ціллю - дарувати тепло, приносити радість і святковий настрій!

    Думаю, фотозвіт логічно розпочати з головного атрибуту свята, відрекомендувавши його словами персонажу відомого мультика, якого одного снігового зимового дня жінка відправила до лісу:

1.  "...Что же это за Новый год без ёлочки?!"

1 Це були моя перша ялинка і перша кулька

 Я називаю це ялинками-трансформерами. Вони зроблені з пласких деревяних заготовок і в складеному вигляді місця займають менше, ніж книжка

Висота бл. 20-25 см; ялинки 1,2,3 оздоблені в техніці декупажу, 4 - обємним трафаретним розписом і золотою поталлю. Кульки на ялинках 1,3,4 також декоровані в декупажній техніці

















2 Ялинка оздоблена... малюнком ялинки, прикрашена дзвіночками
3а  Ялинка з кулькою - двостороння, з іншим малюнком на звороті
Зворотня сторона ялинки





4 Ялинка з обємним розписом та позолотою з листової фольги



2. Прикраси на ялинку

 Оскільки ми почали з ялинок, далі треба показати те чим їх прикрашають. Так вийшло, що найулюбленішим форматом ялинкової прикраси для мене є кулька. Може тому що в сімейній колекції їх була більшість, і вони на диво гарні навіть по сучасних мірках. Ті іграшки родом з Німеччини і на фоні совєцької естетики їх вигляд був просто розкішним.

     Коли мені до рук потрапили заготовки під оздоблення, я не могла не зробити свої власні "шарики". Шкода, що наявні у продажу кулькові заготовки зроблені тільки з пластмаси, але маю надію колись попрацювати і з "правильними" скляними!

Перші кульки були оздоблені в техніці  зворотнього декупажу на склі, коли весь декор нанесено всередині виробу, а поверхня ззовні лишається в первісному вигляді

Малюнок на задній половинці кулі подвійний, ззовні один, всередині інший. Передня половинка залишена прозорою, оздоблена по краях кришталевою пастою, що імітує крижані розводи; всередину покладено  блискучі сніжинки











Якось я придбала прозорі заготовки у вигляді медальонів. Вони оздоблені в тій же техніці, що і кульки

В цих медальонах - картинка з зимовим пейзажем на задній стінці, передня - прозора з візерунками інію

Нажаль, проблемою пластмасових заготовок є те, що їх поверхня швидко вкривається подряпинами


Тут - вигляд аналогічної іграшки з тильної та лицьової сторін. Малюнок на задній половиці медальону подвійний, передня половинаа - прозора
Цей набір іграшок прикрашений в техніках прямого і зворотнього декупажу, в ньому є "кульки" цікавої сплощеної форми














































На цій кулі створено релєфну поверхню,  оздоблену золотою поталлю, кришталевою пастою, камінчиками і блискітками. Фігурка янгелика - з фетру

























Незважаючи на цікавість до обємних форм, іноді я роблю іграшки із пласких деревяних заготовок:

 Їх можна вішати на ялинку...
... Або доповнити магнітами
Це набір деревяних прикрас у вінтажному стилі, техніка - прямий декупаж зі штучним старінням (Майстер-клас з їх виготовлення можна побачити тут: http://dcpg.ru/mclasses/986/#footer ) :



А заготовки для цих іграшок власноруч відлиті з гіпсу в силіконових формах для кексів (був і такий досвід!)










3. Мякі іграшки 

    Захоплення мякою іграшкою виникло завдяки подрузі, майстрині на всі руки Nata Karsky. На один з днів народження я отрималя від Наталі подарунок - текстильну ляльку, яка докорінно перевернула мої уявлення про мякі іграшки. Це була текстильна лялька в стилі Тільда. До цього я вважала, що образи, які втілюються у мякі іграшки  - це звірятка, типу ведмедиків або мавпочок, а якщо трапляна лялька претендує втілювати антропоморфний персонаж, вона схожа на мішок картоплі і відноситься до категорії "Фубля" (про неї - дивимось у примітках до посту).

    Ляльки Tilda були придумані і зареєстровані як бренд дизайнером Tone Finnager з Норвегії у 1999 році. Ці іграшки виготовляються з натуральних матеріалів - льону, бавовни, вбрані в одяг ніжних  чистих кольорів з дрібним малюнком. Лялька відноситься до примітивних текстильних; її впізнаваною рисою є очі у вигляді маленьких крапочок і рожеві щічки. Зазвичай ляльки Тільда це дівчатка, але зустрічаються різні варіації, навіть звірята і пташки. Tilda це не тільки текстильна іграшка, але і повноцінна торгова марка, під якою випускають книги і товари для творчості. Марка захищена авторським правом, яке забороняє виготовляти  ляльки для продажу і іншого комерційного використання.

    Існують різні тематичні колекції Тільд - різдвяні, пасхальні, літні та ішні. Серед цих іграшок ви знайдете безліч варіацій звіряток, феєчек і чоловічків, але ви ніколи не знайдете жодної злої чи сумної персони! Всі образи добрі і світлі, легковажні і грайливі, а ще мякі та затишні.

Tone Finnanger
Подробнее на livelib.ru:
https://www.livelib.ru/author/366149-tone-finnangerTone
Tone Finnanger
Подробнее на livelib.ru:
https://www.livelib.ru/author/366149-tone-finnanger
Tone Finnanger
Подробнее на livelib.ru:
https://www.livelib.ru/author/366149-tone-finnangerз Норвегії і зареєстровані як бренд, в рамках якого випускаються книги і товари для творчості (тканини, викрійки, аксесуари для створення іграшок; їх можна роздивитись на офіційному сайті, див. примітки). Характерними рисами ляльок Тільда є те, що вони виготовляються тільки з натуральних матеріалів - бавовни, льону, з дрібним малюнком і ніжних відтінків. Існують тематичні колекції - різдвяні, пасхальні, літні, а спільним для всіх іграшок є те, що вони позитивні і світлі. Серед Тільдочок ви ніколи  не знайдете сумної або сердитої персони, будь це звірятко  або людина!
Tilda (Тильда) - это бренд, в рамках которого в настоящее время выпускаются книги и товары для творчества (ткани, бумага, тесьма, аксессуары для игрушек и прочее). Эти товары производятся и продаются фирмой Panduro Hobby. Тильда наиболее узнаваема благодаря своим комичным, забавным и наивным героям - куклам и зверюшкам с глазками-точками и розовыми щечками. Куклы-Тильдочки шьются преимущественно из натуральных материалов: хлопок, лён и др. нежных, пастельных цветов и оттенков. Существуют пасхальные, новогодние, морские коллекции. Самое главное, что объединяет игрушки Тильда - все они добрые и светлые, среди Тильдочек вы не найдете ни одной печальной или сердитой игрушки. Даже ведьмочка из пасхальной коллекции Тильда добрая, а не злая! Тоне Финнангер выпускает книги - некоторые из них переведены на русский язык, там можно найти чудесные фотографии работ, рекомендации по шитью и, конечно же, сами выкройки. В интернете легко найти как сами выкройки, так и множество мастер-классов от мастеров со всего мира. Тильда - скорее интерьерные, чем игровые куклы (но играть с некоторыми из них все же можно!), их можно рассаживать, подвешивать за веревочку или устанавливать на специальные подставки.
Подробнее на livelib.ru:
https://www.livelib.ru/author/366149-tone-finnanger
дизайнер и владелец бренда Tilda, графический дизайнер по образованию. Она выросла в городе Осло, столице Норвегии. Мечтая создавать кукол для анимационных фильмов, она работала в магазине товаров для рукоделия. Такое удачное стечение обстоятельств подтолкнуло Тоне к созданию Tilda. В 1999году, будучи 25 лет от роду, Тоне зарегистрировала свой бренд.
Подробнее на livelib.ru:
https://www.livelib.ru/author/366149-tone-finnanger
Tilda (Тильда) - это бренд, в рамках которого в настоящее время выпускаются книги и товары для творчества (ткани, бумага, тесьма, аксессуары для игрушек и прочее). Эти товары производятся и продаются фирмой Panduro Hobby. Тильда наиболее узнаваема благодаря своим комичным, забавным и наивным героям - куклам и зверюшкам с глазками-точками и розовыми щечками. Куклы-Тильдочки шьются преимущественно из натуральных материалов: хлопок, лён и др. нежных, пастельных цветов и оттенков. Существуют пасхальные, новогодние, морские коллекции. Самое главное, что объединяет игрушки Тильда - все они добрые и светлые, среди Тильдочек вы не найдете ни одной печальной или сердитой игрушки. Даже ведьмочка из пасхальной коллекции Тильда добрая, а не злая! Тоне Финнангер выпускает книги - некоторые из них переведены на русский язык, там можно найти чудесные фотографии работ, рекомендации по шитью и, конечно же, сами выкройки. В интернете легко найти как сами выкройки, так и множество мастер-классов от мастеров со всего мира. Тильда - скорее интерьерные, чем игровые куклы (но играть с некоторыми из них все же можно!), их можно рассаживать, подвешивать за веревочку или устанавливать на специальные подставки.
Подробнее на livelib.ru:
https://www.livelib.ru/author/366149-tone-finnan
    Представляю вам свою різдвяну Тільдо - компанію:


























































    Представлені вище іграшки майже повністю виконані в рамках концепції Тільда, в оригінальних кольорах, але я рідко утримувалася від невеликих власних доповнень і аксесуарів (мішки з подарунками, валяні з вовни сніговики в руках Санти - це повністю мій креатив! До речі - дракони - теж, але про них трохи далі).

    Наступна героїня - лижниця, пошита по дещо зміненій Тильдівській схемі, але зачіска, одяг, аксесуари повнистю придумані мною особисто:






































Згодом, крім готових креслень, я стала також використовувати для створення іграшок власні викрійки. Знайомтесь - "звірята року", ці персонажі є результатом мого власного дизайну; створювались на честь НР за східним календарем. Роки вираховуйте самі!





















А ось ще один, більш крупний і складний результат власного креативу  - лось, просто лось :) (досі - без офіційного імені).
























4. Скриньки

    Дуже потрібні на свята  - їх можна дарувати, або зберігати в них подарунки!

Перша скринька - декупаж з імітацією керамічної плитки. Фішка цієї роботи - оздоблення чудовими малюнками фінської художниці  Ingeborg Lievonen. Вона працює над ілюстраціями для книг та журналів, але найбільше відома потрясною серією картин про пригоди веселих старих леді (в оригіналі - «Аnarkistiset mummot korteistaan» - "бабці-анархістки"; на наших просторах більш відомі як "Веселі фінські бабці")   - дивись в примітках в кінці статті

В цій роботі я використала зимові сюжети з серії поштівок, головними героїнями яких є дві неймовірно позитивні і невгамовні бабці, які насолоджуються кожною хвилиною життя.

Веселі леді мають імена Анні та Фіфі, ці ілюстрації не тільки піднімуть вам настрій, але і змусять задуматися над відношенням до життя сьогоденного і його перспектив. Ці дами не старіють душею, бажаю всім вам бадьорості духу, як у них!



Ця скринька оздоблена в традиційному вікторіанському різдвяному стилі, була зроблена для гри в обмін подарунками




В декорі цієї скриньки було використнано золоту поталь (рос. "сусальное золото")




А це - металеві табакерки; оздоблення  - декупаж з обємною підмальовкою. Чому вони в новорічній рубриці? А тому, що зображене на них панство явно зайняте передсвятковим шоппінгом!























5. Різне

    Тут я зібрала різні предмети, які не узагальнилися в попередніх підбірках.

Позаяк дуже багато предметів було оздоблено декупажем, мушу розказати розказати з чого це почалося. Інтрига в тому, що захоплення зявилося завдяки не бажанню спробувати техніку, а бажанню прикрасити річ, яка спонтанно була куплена на виставці бо сподобалась. Навіть зараз багато робіт народжуються саме так, просто тому що сподобалась якась заготовка.

Знайомтесь - ці санки моя перша декупажна робота.

Коли їх робила, я ще ніфіга не вміла, але для оздоблення спробувала використати  техніку декупажу, про яку чула краєм вуха.
Принцип Д. - це інтегрування в поверхню якогось друкованого зображення. Ідея мені сподобалась, бо малювати не вмію, а використати уже готове зображення простіше. Перший "ком" був "бліном", а далі я уже цілеспрямовано вивчала техніки завдяки майстер класам, розміщеним на "Cайті любителів декупажу"  -  дивись в посиланнях в кінці посту



Під ялинкою в класичному стилі має бути деревяний коник, як же ж без нього!


Годинник зроблений зі скляної тарілки.
Використана техніка зворотнього декупажу на склі, з кракелюром і  картинками на рисовому папері












Брошки в шотландському стилі, роздаровані тогоріч друзям для гарного настрою, якого і вам бажаю!









 Ну і наприкінці посту я хочу навести фрагмент тексту з книги однієї київської письменниці, яка відома у тому числі тим, що колекціонує новорічні іграшки і демонструє їх на виставках:

    "Новогодняя мишура, золотые ангелы и серебряные звезды максимально точно отображают картину моего идеального мира. Искусственная елка стоит у меня в квартире неприлично долго — от католиче­ского рождества до восточного Нового года. И, возвращаясь домой, я каждый вечер зажигаю на ней огни и свечи, включаю сверкающие разноцветным электрическим блеском венки, завожу звенящего колокольчиком Деда Мороза и смотрю на это великолепие часами, завороженно и бездумно.

  И когда оканчивается месяц зимних празднеств — все «старые», «новые», китайские и японские «го­да» — и календарь на вечность вперед чернеет рутинными буднями, мне всегда безумно обидно расставаться со сказочным убранством своей жизни. Разбирать игрушки, придуманные мной новогодние инсталляции и икебаны, отмывать синтетические колючие ветки от синтетического снега и прятать бу­тафор­ские сокровища в коробки на антресолях.


   Потому что, прощаясь с елкой, с хрустальной зимой и золотыми ангелами, я каждый раз прощаюсь с чудом, которое не случилось ни с двенадцатым ударом часов, ни в ночь под Рождество, ни во время святочных гаданий...

...Ты не понимаешь: и Новый год, и любовь — не повод ждать чудес. Они — чудо сами по себе. Нужно радоваться счастью в данный момент, не требуя от него гарантий на завтра. И уметь сохранять в душе радость праздника, даже когда он подойдет к концу и нужно мыть посуду, даже когда придет время разбирать новогодние игрушки, даже когда окончится этап романтической любви и придется преодолевать дискомфорт, уступки и компромиссы совместной жизни. Но вечно праздничными и легкими бывают только поверхностные отношения. Вечно прекрасной — только иллюзия.

    А истинная любовь не в том, чтобы при виде любимого забывать о реальности жизни, а в том, чтобы прожить с ним эту самую реальную жизнь! И настоящее чудо случается не тогда, когда в ночь под Новый год к тебе вваливается пьяный жених из Москвы, который, протрезвев, оказывается лучшим в мире мужчиной, а когда, встречая со своим мужчиной юбилейный Новый год, ты по-прежнему веришь: «Он — лучший в этом мире!» И это факт!"

             Лада Лузина   (Из книги «МУЖЧИНЫ, ПОДРУГИ И ПРОЧИЕ СТИХИЙНЫЕ БЕДСТВИЯ») "

А особисто від себе хочу побажати всім, хто додивився до кінця  - цінуйте життя зараз, творіть світ навколо себе, радійте красі - і буде вам свято!

Примітка:

Що означає "концепція Фубля"?
"Фубля"  - це таке кодове наймення, яке означає дуже потворну і неохайно зроблену іграшку-хендмейд. Походить воно з анекдоту (перепрошую за лексику, але з пісні слів не викидають), ось він:

 Одна тітонька побачивши маленьку дівчинку, яка гралася в дворі зі страшезною лялькою, запитала :
- Дівчинко, а як звуть твою лялечку? 
- Фубля!
- Йой, навіщо ти її такими словами негарними називаєш?
- А це не я, це тато! Він завжди, коли її бачить, каже: "Ой, фу, бля!"

Декілька цікавих посилань:

1. Офіційний сайт бренду Tilda  від Тоне Фіннагер - іграшки, книги, товари для творчості:
http://www.tildasworld.com/

2. Про фінську художницю Inge Löök та її бабульок-бешкетниць:https://pamsik.livejournal.com/50596.html

3. Безліч цікавих майстер-класів з декупажу ви знайдете тут:
Сайт лубителей декпажа http://dcpg.ru/mclasses/

4. Авторські ялинкові прикраси, створені "містером-Різдво" Джимом Шором: https://jimshore.com/

5. Ялинкові прикраси з особистої колекції київської письменниці Лади Лузіної та її музей Нового року:
http://luzina.kiev.ua/index/toys
http://lada47.wixsite.com/new-year

6. Рукодільний блог моєї подруги Nata Karsky
, тут є чудові прикраси з бісеру (і трохи іграшок також):
https://lovelystone.blogspot.com/2011/07/lovelycooker_21.html



Немає коментарів:

Дописати коментар

Виготовлення ляльки-гольниці (майстер-клас)

    В цьому дописі я демонструю процес виготовлення двох інтер'єрних ляльок-гольниць. Основою композиції стали поясні порцелянові ляльки...