І знову шотландщина! Це п'ята частина статті про шотландський костюм. Сперше думала присвятити її костюмам для танців, але моє примхливе натхнення вирішило інакше. Воно вирішило, що якраз настав час нарешті пошити спорани, які були давно заплановані. Оскільки це мені таки вдалося зробити, то і публікація буде на відповідну тему - про Його Величність СПОРАН.
Споран - це поясна сумка, яка є обов'язковою та невід'ємною частиною шотландського костюму. Між іншим, дуже зручна і нині модна. Я розкажу про те, якими бувають спорани і як їх правильно носити, а також покажу як робила свої власні авторські спорани.Попередні частини статті -
ч. 1 Тартан і кілт, історія в клітинку
https://hannascuriosities.blogspot.com/2018/08/blog-post_5.html
ч. 2 Виготовлення великого кілта
https://hannascuriosities.blogspot.com/2018/08/1.html
ч. 3 Як пошити малий кілт (майстер-клас)
https://hannascuriosities.blogspot.com/2018/10/2.html
ч. 4 А як щодо леді? (жіночий костюм Шотландії - історія і сучасність)
https://hannacur.blogspot.com/2019/04/4.html
Джерело ілюстрацій - 3w.pinterest.com
Споран - традиційна частина чоловічого костюму Хайланда; початково мішечок, який використовувався для зберігання дрібних предметів, типу монет, і виконував функцію кишень (яких немає в кілті). Власне, значення слова Тhe sporran (/ˈspɒrən/) на Scottish Gaelic це "purse-гаманець".
Історичний екскурс
Час появи спорана невідомий, але подібні поясні сумки і гаманці широко використовувались в усій Європі з часів раннього середньовіччя і до 17-18 ст.
Традиційно спорани виготовляли зі шкіри, або шкіри в комбінації з хутром. Вони могли мати безшовну кісетну конструкцію (мішечок, стягнутий стрічкою, проселеною в отвори по краю), або бути шитими у вигляді пласкої кишені чи більш об'ємної сумки, з клапанною або металевою застібкою.
Старовинні поясні сумки кисетної конструкції з металевою застібкою |
Типовими прикрасами спорана є візерунки у кельтському стилі, тиснені на шкірі або металевих застібках і медальонах, зображення оленя, чортополоха, дубового листя а також шкіряні чи хутряні китиці.
Дизайн сучасних споранів уніфікований; вони бувають кількох видів; іх обирають в залежності від випадку для доповнення відповідного стилю костюму в цілому. Існують певні правила етикету щодо вибору і носіння спорана. Фасони і прикраси споранів, які виготовляють та носять нині, були стандартизовані відносно недавно, у другій половині 20 ст.
В більш давні часи око радувало багате різноманіття фасонів і прикрас, в чому ми можемо переконатися, переглядаючи фотографії старовинних речей з різних музейних та сімейних колекцій. Звичайно, шкіра це матеріал, що зберігається не найкраще, але до наших часів дожили окремі екземпляри родом з 17-18 сторічь.
Споран 17 ст. з колекції Національного музею Шотландії |
"Якобінські" спорани першої половини 18 ст. |
Цей споран родом з початку 18 ст імовірно належав відомому розбійнику Робу "Рою" Макгрегору (з приватної колекції Сера Вальтера Скота) |
А цей споран 19 ст. належав самому серу Вальтеру |
Дев'ятнадцяте сторіччя:
Спорани військових частин вікторіанського періоду 19ст:
Двадцяте сторіччя:
Споран початку 20 ст. |
Приватна родинна колекція; споран - перша половина 20 ст. |
Споран 60-тих рр. 20 ст |
Сучасні спорани
Бувають кількох видів:
1. The Day (Leather) Sporran - щоденний (шкіряний) споран
Це сумка зроблена зі шкіри, одягається, як зрозуміло з назви, в денний час. Цей споран призначений для неформальних випадків і будь-якого варіанту повсякденного стилю одягу.
Має конструкцію об'ємної кишені з клапаном; оздоблений помірно, або взагалі не має прикрас. Шкіряні денні спорани декоруються тисненими візерунками, іноді металевими медальонами, що зображують квітку чортополоху, шотландського лева, голову оленя, трилисник або дракона (у "ірландських" та "вельских" споранів). Також можуть прикрашaтися шкіряними китичками, яких завжди три.
Різновидом Leather Sporran є сумки, виконані у старовинному, так званому "якобінському" стилі (Jacobite Sporran), які вдягають з відповідним одягом - великим кілтом.
2. The Semi-Dress Sporran - напівформальний споран
Має таку ж конструкцію, як і щоденний, але його фронтальна частина зроблена з хутра. Клапан у напівформального спорану шкіряний; обов'язково присутні три китиці (зі шкіри або хутра) на ланцюжках та інші прикраси.
Цей вид спорану - для більш офіційних випадків і вечірок, він може бути одягнений з твідовим піджаком або шотландськими жакетами фасонів "Аргайл" та "Принц Чарлі".
3. The Dress Sporran - формальний споран для урочистих випадків
Самий ошатний і розкішно оздоблений серед усіх споранів. Конструкція Dress Sporran принципово відрізняється від двох попередніх - цей "гаманець" завжди роблять з хутра, він має застібку в вигляді не шкіряного клапану, а металевого фермуару (в оригіналі - англ. cantle).
Металева cantle рясно декорується об'ємним орнаментом у шотландському або келтському стилі, іноді з включенням самоцвітних напівкоштовних каменів.
Цей вид спорану ідеальний для офіційних випадків - весіль, званих обідів, балів.
Є різновид Dress sporran, який зроблений зі шкіри з накладними фігурними елементами - це Hunting Dress sporran (мисливський, як зрозуміло з назви - призначений для полювання)
зліва направо - №№ 3,4 - Semi-Dress Sporran; 1,2,5,6 - Dress Sporran |
4. The Horse Hair Sporran - споран з кінського волосся
Використовується як елемент парадного однострою шотландських військових частин та пайпбендів. Фактично є різновидом Dress sporran; має аналогічну конструкцію гаманця з металевим фермуаром cantle.Передня поверхня покрита пасмами кінського волосу та має китиці з аналогічного матеріалу контрасних кольорів (найчастіше чорні на білому фоні); іх кількість становить від 2 до 6 од.
На відміну від інших видів споранів, цей має набагато більший розмір - його край доходить аж до нижнього краю кілта, а в старовинних костюмах- навіть нижче!
А погляньте, якими були застібки старовинних споранів:
І нарешті, мій улюблений різновид споранів -
5. The Alternative Sporrans - несерійні, "кастомні" спорани
Їх кількість незліченна, а простір для польоту фантазії майстра - просто безмежний!
Якщо ви хочете відрізнятися і виглядати прикольно - обирайте свій альтернативний дизайн. Такі спорани можуть бути створені як для формальних випадків чи реконструкцій історичних костюмів, так і для будь-якої події чи костюму!
Давайте подивимось, якими можуть бути крафтові спорани :
Ці спорани - в старовинному стилі, в тому числі зроблені вручну, без машинних швів:
І прошу уваги, спеціально для фанатів серіалу "Outlander"! Споран від костюму Джеймі Фрейзера:
(мушу зазначити, що коли мене почне гризти сумління за не надто ідеальні шви на власних виробах, можна дивитись на це для заспокоєння нервової системи та позбавлення від почуття перфекціонізму (just the joke, LOL!))
Ідемо далі, представляємо споран для любителів стімпанку:
... Або для ельфів:
...Чи фанів StarWars:
Коротше кажучи, споран - це класна і зручна штука, і кожен може знайти собі щось до смаку!
На чому тримається споран і як його правильно носити?
Старовинні спорани одягалися на поясний ремінь за допомогою широкої шкіряної петлі, і частіше носилися на боці, ніж спереду. На прfвому, бо зліва носили зброю.Сучасні спорани носять спереду по центру; є два способи кріплення. Перший - на окремому ремінці з ланцюжком (sporran chain), другий - на шкіряних петлях, які одягають на поясний ремінь (sporran hanger).
В будь якому випадку - правильне положення спорана - на 4-5 дюймів (1 дюйм = 2,54 см) нижче верхнього краю кілта, чи приблизно на 3 пальці нижче краю пряжки поясного ремiня, завжди по центру.
Тепер давайте розглянемо варіанти кріплення детальніше:
1. Sporran chain - ланцюжок для спорана
Це кріплення, яке можна використати незалежно від того, чи будете ви одягати з кілтом поясний ремінь. Ланцюжок кріпиться карабінами до спорана, а з іншої сторони - до ремінця, який можна регулювати по довжині.
Зокрема, ремінь ніколи не одягають під формальний жакет фасону "Prince Charlie", тому спорани типів Semi-Dress та Dress носять саме на ланцюжку.
2. Sporran hanger - кріплення на петлях, які одягаються на поясний ремінь
Відповідно, одягнути таким чином споран можливо лише з ремінем; це кріплення як правило не регулюється по довжині.
Цей варіант кріплення використовують переважно для повсякденних споранів.
Мушу сказати, що я виготовляла та випробовувала обидва варіанти, і кріплення на петлях є зручнішим в випадках, коли ви активно рухаєтесь - наприклад, під час танців.
Далі - буде! В продовженні посту - про процес виготовлення власних "кастомних" споранів - дивимось тут: https://hannacur.blogspot.com/2019/08/5_7.html
(Закінчення статті "Про шотландський костюм, Ч. 5. Споран - все своє - при собі!") https://hannacur.blogspot.com/2019/08/5_7.html
Немає коментарів:
Дописати коментар