Сьогодні ми познайомимося зі ще одними старовинними порцеляновими ляльками - ляльками-половинками. В англомовному просторі вони відомі під назвою Half dolls, і давно стали предметом пристрасті колекціонерів в сучасному світi
Історія
Ці невеликі порцелянові лялечки народилися в епоху Модерну, у ХІХ столітті, пік їхньої популярності і масового виробництва припав на 20-ті роки XX ст. Half dolls є різновидом будуарних ляльок, призначених для прикрашання інтер’єру жіночих кімнат та туалетних столиків. Основними центрами їх виробництва були Німеччина і Великобританія.
Вважається,
що моду та відливання цих ляльок вперше ввів Ernst Bohne у 1848 році. Його сімейна
мануфактура Ernst Bohne & Söhne працювала в Німеччині до 1930 року. Також багато Half
dolls було створено французькими і японськими
мануфактурами. Фабричні ляльки-половинки серійно випускалися до 1974 року. В теперішній час вони виготовляються лише як ексклюзивні авторські роботи.
Конструкція
і стиль
Half dolls носять пишні та модні зачіски, хизуються розкішними сукнями та вишуканими прикрасами, виконаними з витонченістю
та точністю. Часто прообразами для ляльок ставали полотна художників, персонажі
театральних спектаклів чи герої епосів. Ляльки Half dolls це не тільки
чарівні леді, це бували і діти, і чоловіки, і навіть тварини.
Ляльки Half dolls виконувалися дуже майстерно, в
основному з порцеляни високої якості. Розписувалися вручну, вражаючи чіткістю ліній та промальовуванням усіх деталей. Художня цінність і вартість залежить від складності самої статуетки. Дешевшими є фігурки, у яких руки та аксесуари розташовані близько до тіла, як монолітна частина мініатюри.
Найскладнішими у виготовленні є ляльки, руки та пальчики яких ніби віддалені від тіла витонченим рухом убік чи
над головою.
Якщо ж говорити про образи, в яких оформлювали ляльок, то можна побачити два популярних стилі. Найрозповсюдженішими персонажами були або сучасні (епосі виробництва) дівчата-флеперки, або дами в костюмах рококо з XVIII століття.
Призначення напівляльок
Існувало два варіанти дизайну. В першому половинчаста фігурка була частиною готового фабричного виробу з порцеляни, зазвичай пудрениці або бонбоньєрки (цукерниці). Фігурка прикрашала кришку, а нижня частина коробочки чи пуделка була в вигляді пишної спідниці.
В другому варіанті це була лиш половина фігурки, нижню частину для якої треба виготовити самостійно (іноді в комплект могли також входити окремі ніжки).
Такими Half dolls дуже часто прикрашали текстильні вироби. Інша дуже поширена назва половинчастих ляльок – Pin Cushion Dolls - говорить про найпопулярніший спосіб їх використання.
Half dolls на момент їхньої популярності продавалися як заготовка для рукоділля і їх дуже любили майстрині. Жінка що купила порцеляновий бюстик, сама знаходила йому застосування на власний розсуд. Ними прикрашали подушки для голок, скриньки, коробочки для пудри або цукерок, лампи і навіть волотки (вінички), перетворюючи звичайні речі на витончені предмети декору.
Згодом також виникла мода на чайні ляльки. Вони теж виконували декоративну і практичну роль, накриваючи чайник або кавник широкою спідницею та зберігаючи тепло.
Ось навіть цілий сервіз, прикрашений половинчастими фігурками:
Знамениті
половинки
Виявляється, іноді Half dolls створювалися не просто
так, а за відомими малюнками, картинами та фотографіями. Ось приклади:
"Шоколадниця"
(Жан-Етьєн Ліотард, 1744) та
лялька-половинка за мотивами
Шоколадниця - популярний в різних видах прикладної творчості образ. Цікавою є історія створення цьго художнього полотна. Шоколадниця на картині - реальна людина на ім’я Анна Бальдауф, була служницею при дворі австрійської імператриці Марії Терезії. У цю бідну дівчину закохався принц і одружився з нею, чим не казка? А вже після весілля замовив Ліотарду портрет своєї дружини саме у тому образі, в якому її побачив уперше. (Подейкують, якщо повісити цю картину у себе вдома, обов'язково пощастить у коханні))) Ну у а якщо зробити з половинки скриньку, то напевно не тільки у коханні пощастить, а й у достатку жити будеш))) )
"Дама
з муфтою" (Марія Луїза Елізабет Віже Лебрен, 1786) та лялька-половинка за
мотивами
Це
знаменитий портрет мадам Моль-Раймонд, актриси Комеді Франсез. Авторка портрету,
Марія Луїза Елізабет Віже Лебрен, визнана
найвідомішою жінкою-художницею 18-го століття. Вона служила портретисткою при
дворі королеви Марії-Антуанетти. Картина зараз знаходиться в Парижі,
експонується в Луврі.
До речі, існувало кілька версій цієї порцелянової фігурки, але жодна з них не мала муфти. Мабуть було на увазі, що муфта повинна бути пошита з справжнього шматочка хутра!
І для завершення допису - ексклюзивна авторська HalfDoll в українському костюмі, прикрашеному справжньою вишивкою:
Над цією лялькою працювало троє італійськіх майстрів - автор порцелянової фігури, вишивальщиця і художниця, яка придумала композицію і здійснила ассамбляж ляльки.
Немає коментарів:
Дописати коментар